start page    szczęscie - główna strona / happiness - main page    zycie - główna strona / life - main page


WSTĘP

Teorie starzenia podlegają ciagłemu rozwojowi, który zawdzięczamy zarówno rozwojowi nauki (np.biologii i medycyny genetycznej) jak i dociekliwości indywidualnych osób (np. teoria niedostatku protonów wodoru). W znaczącym przedłużeniu zycia duże nadzieje wiązać można z komórkami macierzystymi oraz "hodowlą" tzw. genów autonomicznych teoretycznie nie podlegających podziałowi i starzeniu się czyli będących nieśmiertelnymi!.

Nadzieję wzbudzają takze badania nad modyfikacją genów, wpływającą na hamowanie receptorów wzrostu (blokowanie somatotropiny, czynnika IQF1) - jako wynik długoletnich badań ludzi karłowatych, nie chorujących na cukrzycę, raka i alzheimera!! Gdyby wyniki eksperymentów nad myszami przenieść na ludzi, to mogliby oni żyć nawet 800 lat.

Oczywiście w pełnym poszanowaniu pozostają tradycyjne metody przedłużania życia (a raczej zachowania zdrowego życia):

  • racjonalne odżywianie (jak najmniej kaloryczne, mniej białka mięsnego)
  • wysiłek intelektualny (sprzyja zachowaniu sprawnego mózgu)
  • kultura fizyczna ciała (spacery, ćwiczenia fizyczne)
  • miłość i kochający partner
  • przyjaźń (generalnie - przyjazne otoczenie)
  • śmiech (produkujący uzdrawiajace endorfiny)


TEORIE STARZENIA

  • Eksperymenty świadczą o tym, że proces starzenia regulowany jest w dużej mierze genetycznie (poza tym oczywiście nie można pominąc wpływu stylu życia i stanu czystości środowiska). Przykładami, które dowodzą słuszności tej teorii są m.in. enzymy typu Sirtuin lub receptor IGF1 (insulin-like growth factor 1). Białka Sirtuin (silent mating type information regulation two) są odpowiedzialne głównie za regulację metabolizmu i uważane jako czynniki wpływające na długość życia.

    Wyzwaniem dla nauki w następnych 50 latach jest "przeprogramowanie" genów w celu zapobiegania chorobom i produkowania czystej energii w organiźmie.

  • W medycynie alternatywnej istnieje pogląd [np. Deepak Chopra - ajurweda], że starzenie rozpoczyna się, gdy występują zakłócenia w tzw. polu świadomości naszych wewnętrznych organów. Strumień informacji w organiźmie napotyka przeszkody w postaci stresów, blokad pamieci, urazów i przypadkowych błędów. Nasze organy (serce,wątroba, nerki ...) "wiedzą", kiedy ich normalne funkcjonowanie ulega zaburzeniu. Starość to zmasowany sygnał, że w jakimś żywotnym miejscu zabrakło energii i informacji. Zwykle odnosi się to do mózgu, układu immunologicznego i gruczołów wydzielania wewnętrznego. Za pomocą intencji (zamiaru) możemy usuwać nawet najpoważniejsze zakłócenia. Każdy zamiar uruchamia proces przemian, tj. łańcuch reakcji biochemicznych i regulacji neuronowych. Aby to nastąpiło, niezbędne jest udrożnienie kanału wymiany sygnałów pomiędzy mózgiem a ciałem, tak jak to występuje w przypadku tzw. samoleczenia metodami medytacji czy autohipnozy.

  • Starzenie jest wynikiem kumulacji efektów destrukcyjnej działalności wolnych rodników, powstających w mitochondriach podczas procesów oddychania komórkowego [niestety łykanie antyutleniaczy w postaci tabletek np. fiolek z SOD, kataalazą czy peroksydazą glutationową nie ma na to wpływu - gdyż związki te muszą być wytworzone w naszych komórkach, ale zanotowano m.i. korzystne oddziaływanie składników zawartych w czarnych jagodach - borówkach- blueberries

  • Proces starzenia i średnia długość życia osobników każdego gatunku zostały zaprogramowane przez ewolucję i zależą od działania określonych genów [ maksymalną długość życia ludzkiego szacuje się na 125 lat]
    Życie nie może trwać wiecznie, gdyż komórki dzielą się ograniczoną ilość razy.

    Biologia molekularna dostarcza jednak rewelacji w tym względzie. W mysich komórkach został znaleziony gen ograniczający czas w którym komórka może się dzielić, żyć. Gen ten, nazwany SIRT1, aktywny jest w procesie starzenia się i przypuszczalnie gwarantuje, że starzejąca się komórka nie będzie przekazywać szkodliwych mutacji. Znokautowanie genu SIRT1 w hodowlach komórkowych mysich fibroblastów powodowało ich długowieczność, ciągłe podziały bez starzenia się.

  • Zmiany w późnym wieku są wynikiem glikacji białek (czyli przyłączania reszt cukrowych do cząsteczek białek), co powoduje ich nieprawidlowe funkcjonowanie

  • Zmiany starcze biorą się głównie ze zmian w mitochondriach, a nagromadzanie się uszkodzeń mitochondrialnego DNA powoduje kaskadę reakcji biochemicznych, prowadzącą do śmierci komórek. Komórki m.i. umierają, gdy w wyniku podziału koncówki chromosomów (tzw. telomery - pełniące funkcję molekularnego zegara organizmu) skrócą się do granicznego progu.

  • Organizm starzeje się z powodu niedostatku wodoru: protonów (H+)

  • Proces starzenia jest ściśle powiązany z niezdolnością do naprawy uszkodzonej osłonki mielinowej neuronów, pełniacej funkcje ochrony mechanicznej jak i izolacji elektrycznej. Uszkodzenia tej otoczki, ubytki mieliny (tzw. demielinizacja) upośledza funkcjonowanie komórek nerwowych. Proces ten rozpoczyna się już w wieku 40 lat.
  • dużą rolę w procesach starzenia odgrywają hormony zwane eicosanoidami, gdyż przechowują one biologiczne informacje o stanie komorek. Znajdują się w każdej z nich. Nie przemieszczaja się poprzez obieg krwi, lecz działają w stanie niezwykłej koncentracji. (Na podstawie : Barry Sears "The antiaging zone")

wyjaśnienia:

mitochondria -
"elektrownia" wewnątrzkomórkowa, dostarczająca energii komórkom i tkankom [przerabia pożywienie (glukozę) i tlen w energię]
DNA - Kwas DeoksyryboNukleinowy (Deo..Nukle..Acid)
DNA jest nosnikiem informacji genetycznej w komorkach wszystkich zywych organizmow. Czasteczka DNA ma postac dwoch dlugich, oplatajacych sie spiralnie nici (łańcuchow), dlatego powszechnie zwana jest podwojną helisą (czyli wyciagnieta srubowo spirala). Kazda nic zbudowana jest z powtarzajacych sie naprzemiennie reszt fosforanowych i cukrowych (deoksyrybozowych). Do elementow cukrowych przylaczaja sie zasady azotowe: adenina, guanina, cytozyna i tymina. Ich kolejnosc w lancuchu niesie informacje genetyczna niezbedna do produkcji bialek, roznicowania komorek oraz we wszystkich funkcjach zyciowych organizmu, zwlaszcza w dziedzicznosci.
SOD-
dysmutaza ponadtlenkowa - enzym, który niszczy toksyczne wolne rodniki nazywane anionorodnikami ponadtlenkowymi
wolny rodnik
rodnik tlenowy z niesparowanym elektronem - uszkadza DNA w jądrze i błonę komórkową; szacuje się, że w każdej komórce naszego ciała wolne rodniki bombardują DNA ok. 10 tys. razy na dobę.

Życie nasze podlega zmianom wynikającym z procesów metabolicznych. Rozróżnia się w nich procesy syntezy (anabolizm) i procesy rozkładu (katabolizm). W okresie starzenia katabolizm góruje nad anabolizmem.

Procesy syntezy polegają na tworzeniu się ze związków prostszych związków bardziej złożonych i przyswajaniu ich organizmowi (asymilacja). Procesy rozpadu , polegają na rozszczepieniu substancji bardziej złożonych na prostsze (dysymilacja).
Do podstawowych reakcji anabolicznych zalicza się biosyntezę białek, tłuszczów i cukrów.

Anabolizm (asymilacja) i katabolizm (dysymilacja) przebiegają w organizmie równocześnie i wzajemnie są od siebie uzależnione.
Procesy kataboliczne to reakcje egzoergiczne (wyzwalają energię), a procesy anaboliczne to reakcje endoergiczne (pochłaniają energię). Wszystkie procesy metaboliczne przebiegają z udziałem enzymów i skłądników pokarmowych regulujących (biopierwiastki, witaminy), które pełnią funkcje biokatalizatorów (wpływają na tempo reakcji biochemicznych).
W organizmach młodych, rozwijających się, procesy anaboliczne (asymilacji, A) przewyższają procesy dysymilacji, D (katabolizmu): A>D.
W organizmach dojrzałych, w wieku średnim (około 28-33 rok życia) procesy anabolizmu i katabolizmu są w dynamicznej równowadze: A=D. U osobników starych procesy kataboliczne przewyższają procesy anaboliczne: A<D.