Jak wiadomo, antyutleniacze bronią komórki człowieka przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które uszkadzają błony komorek, moga być przyczyną odczynów zapalnych, nowotworów i miażdżycy.
SELEN
Selen korzystnie oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy, działa regeneracyjnie na mięsień serca i wspomaga jego prawidłową czynność. Zapobiega procesowi starzenia się i chorobom skóry, ważny dla gruczołu prostaty u mężczyzn.
Występuje m.i. w mięsie (w tym w kurczaku), owocach morskich i mleku.
BETA-KAROTEN
Jest najbardziej czynną biologicznie formą prowitaminy A, która w organizmie ludzkim przetwarzana jest w witaminę A i przeciwdziała wolnym rodnikom.
JAK ŁĄCZYC ANTYUTLENIACZE w jedzeniu
Zadbaj o to, aby w posiłu znalazły się produkty bogate zarówno w witaminę E jak i C, gdyż razem chronią lepiej nasz organizm. Witamina C przywraca "zużytym" cząsteczkom witaminy E właściwość neutralizowania wolnych rodników.
Podobnie kwas alfa-liponylowy (w owocach morza, podrobach, jajach, zielonych warzywach) przywraca antyutleniające właściwości witaminy C i koenzymu Q10 (w wołowinie, wieprzowinie, rybach, szpinaku, jajkach, kiełkach pszenicy).
Likopen (w pomidorach, czerwonej papryce, grejpfrutach, arbuzach, melonach), witamina E i koenzym Q10 działają skuteczniej z tłuszczami.